סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן פותח קופסה: דודו אהרון
 

 
 
אלבום שני בתוך חצי שנה ממצב את אהרון כמעיין נובע ושופע ויצרן להיטים מן השורה הראשונה


לחוץ להשאיר חותם

יש משהו בעייתי לטעמי בהתנהלות של דודו אהרון, אחד הכוכבים החמים והיוצרים החשובים יותר בפופ הישראלי הים תיכוני בעת האחרונה. אהרון, מעיין נובע ושופע ויצרן להיטים מן השורה הראשונה, מציג את "גיבור", אלבום שני בתוך חצי שנה, אחרי "אין כמו אהבה" שראה אור לפני שישה חודשים בלבד.

זה מתמיה כיוון שאהרון, עם חמישה אלבומים בחמש שנים (!), מכירות של מאות אלפי עותקים, מיליוני צפיות ביו טיוב, אינספור להיטים והופעות על הבמות הגדולות ביותר שיכולה להציע הסצנה המקומית, לא צריך להוכיח את כישרונו וכישוריו, אלא רק לתחזק את מעמדו. וכאן הוא נוהג כאחד הלהוטים והנחפזים. אחת מהשתיים, או שלבנאדם דרייב, כושר עבודה והספק יוצאי דופן, או שהוא אינו בטוח במעמדו והוא לחוץ להשאיר חותם.

אפשר אולי להבין את הסיטואציה. כשאייל גולן ושלומי שבת משקיפים ממעל, ישי לוי מנהל קאמבק מרשים ומופלא ומשה פרץ מתגבר את כוחו באגף הטלוויזיוני (תחילה "רוקדים עם כוכבים", אחר כך "בית ספר למוזיקה" ועתה "כוכב נולד"), אהרון מרגיש צורך לתת פייט. בכל זאת, הדי העונה הראשונה של "לה לה לנד", בה כיכב, כבר נמוגו, ובזירה הים-תיכונית ללא אספקת להיטים שוטפת אתה עלול להישכח באותה מהירות בה פרצת.

אבל, ויש כאן אבל גדול, אהרון הוא לא עוד זמר. מעבר להיותו זמר משובח וראוי, יכולותיו ככותב וכמלחין השירים שלו הם נכס ויתרון שיש לזמרים מעטים בסביבה. וככזה היא לא נדרש להשפריץ את יצירתו. זה גם לא נכון מבחינתו: ריבוי שירים חדשים יוצר אי נוחות ותהייה בתעשייה: האם הוא נכזב בטרם עת משירי "אין כמו אהבה"? האם חדל לעמוד מאחוריהם?

דודו-אהרון-ענק.jpg
דודו אהרון, תמונת יח"צ

היו שם, להזכירכם, 16 שירים, לא כמות זניחה. אלבום חדש כמו מיישן ומייתר אותם או לפחות את חלקם. וביחד עם 15 חדשים נוספים שב"גיבור" הוא מעמיס כמות בלתי אפשרית כמעט על אוהדיו בכלל ועל הרדיו בפרט. לא חכם.

 

ויש עוד תהייה. האזנה ל"גיבור" מלמדת ששיריו של דודו אהרון כמו-בנויים על הקול והיכולת של אייל גולן. ואם לא מיועדים לביצועיו של המלך הנוכחי, לפחות מתכתבים איתו ומאתגרים אותו ואולי גם מבקשים להוכיח שכל מה שגולן יכול, גם אהרון מסוגל. וגם זה מאוד חבל, כי במקום לעבוד על השוני ועל הבידול מאייל ומזמרים אחרים בכלל, דודו מדגיש דווקא את הדומה ואת המשותף, מה שמוביל - במישרין ובעקיפין - לחוסר ייחוד. לא חאראם?ארוך מדי

כאמור, 15 שירים ב"גיבור", לאורך 57:03 דקות. לטעמי, כמות מוגזמת שמלמדת גם על אי יכולת להחליט ולחתוך. והרי למדנו שהסתפקות במינימום הנדרש היא סימן ראשון לבגרות ולשיקול דעת. במיוחד באלבום שיוצא לשוק כמעט ללא תקליטי שדרים לקידומו. כמעט? שלושה מתוך 15, אחד מהם ממש עם צאת האלבום ואחד נוסף כאילו לא שייך ומתפקד כבונוס, זה שום דבר בתעשייה שמקדשת את הסינגל ולא את האלבום.

שבעה מהשירים דודו אהרון כתב והלחין בעצמו (אחד מהם, "הנה היא נכנסת" המצוין, ביחד עם ראם בשארי). עוד שניים הלחין  ורק שישה נכתבו בעבורו (אחד מהם מתורגם מיוונית). לעומת 11 מה-16 של "אין כמו אהבה" - מה שבכל זאת מלמד על עייפות החומר. ולמרות כישרונו המופלא של אהרון לציור לחנים קליטים, זה אלבום ארוך מדי שניתן היה לקצרו מבלי שהמעריצים ירגישו (למשל בשני השירים של אלון צדוק ורביד קשתי - "מחכה רק לך" ו"לעבור את היום").

14 מהשירים באלבום הם שירי אהבה. הרבה כמיהה וגעגוע, חיפוש והמתנה, וגם כאבים, פרידות, חלומות ומשאלות. פה ושם מתגנבת תפילה, פעמיים לפחות הוא משתמש בדימוי של מלחמות וגם הצירוף לסגור את הדלת נוכח בשני שירים, ועוד רצופים, ממש בפתיחה - "אל תסגרי לי ת'דלת", אחד משני המבשרים של האלבום, מקצב סלוני מתקתק ורקיד, וב"אוהב עדיין" שחיבר לו יוסי גיספן.

   

אחרי שיעקב למאי ותמיר צור חלקו שווה בשווה בעיבודים ובהפקה של שירי האלבום הקודם, ב"גיבור" צור נושא בעיקר הנטל - 11 שירים. מוזיקאי מוכשר, ידען ומגוון. הנה אלמנט ערבי ("אוהב עדיין"), כאן מוטיב יווני ים תיכוני ("שיר עצוב"), פה יווני משלנו ("לא יכול בלעדייך", עוד "שיתוף פעולה" בין גיספן לכריסטוס דנטיס, אחרי "ביוטיפול" מהאלבום הקודם), ושם גוון טורקי ("משהו בעיניים").

ב"דובדבן" (של אדיר מור) הקופצני והחביב, צור משבץ חצוצרת סלסה שמקרבת את הרגאיי למחצה לכמעט פאנקי, ול"אני נוסע" חביב הלחן של אותו יוצר הוא מעניק עיבוד תוסס ומדליק. ויש לו גם מהלכי רוק'נרול ראויים כמו ב"מוכר לך" שמרמז לרוק כסאח של לתת בראש.

הרוק'נרול מרים ראש גם ב"חלום שלא נגמר" של עינת הולנדר ורביב בן מנחים שבעיבודו של האחרון הופך לבלדת רוק מרשימה. בלדה יפה הוא גם "כשאלך", עיבוד והפקה של רביד קשתי לשיר פשוט ונכון, נוגע ומרגש.
ובכל זאת, הטאץ' של המאסטר למאי עדיין נבדל ונישא, בשיר הנושא (בנגינת הגיטרה של אבי סינגולדה והבוזוקי של אריק כהן), ובמיוחד ב"הנה היא נכנסת", שנעטף במצגת מוזיקת עולם מרהיבה.

   

שבת המלכה היא גיבורתו של שיר משפחתי חם זה, היחיד באלבום שלא עוסק בענייני אהבה. דודו אהרון בשיאו, עם פיוט אתני מהרמה של אביהו מדינה וניגון שראוי להשתלב בספר התפילה.

גם הסיום, עם "תהיי איתי" (של עמית בוסידן ז"ל, שנפל בג'נין במבצע חומת מגן לפני עשר שנים) שהלחין אהרון לפרויקט "עוד מעט נהפוך לשיר" האחרון, נהדר ומרחיב לב. הלחן היפהפה, שזוכה לביטוי פופי-סווינגי קליל, מתכתב עם "הבלדה על חדווה ושלומיק" ומעיד על יכולתו המגוונת של אהרון ליצור בכל סגנון ובעבור כל קהל.

זה בהחלט יכול להיות אתגר מרענן לשמוע אותו בסוגות נוספות בפופ הישראלי ואולי אף להוסיף לו נקודות זכות משמעותיות במאבק על מעמד בכיר בגזרה הים תיכונית. המרץ, הכישרון וכוח העבודה שלו מרמזים שהוא מסוגל.

והעברית? דודו אהרון לא מסתבך בשפה גבוהה. השירים שלו פשוטים, נמנעים מליטול סיכונים ומעימותי שפה מיותרים. אולי פה ושם הכתיבה לא קוהרנטית (קצת ב"אני נוסע" ועוד פחות מזה ב"משהו בעיניים"), אבל מעידות דקדוקיות כמו "וְכָּבֵד" או "וְאֲני" (וזה מול דיוק "וּמתארך", "וּלהמשיך" או וּבְשַבָּת") הן בהחלט נסבלות.

דודו אהרון. גיבור ( ADOM6 /אן.אם.סי.יונייטד)


למועדי מופעים >

04/07/2012   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (1 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
1. דודו אהרון גיבור
רגינה , רחובות (20/10/2012)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע