סגור בנר
אמנים עניין פסטיבלים בידור ילדים קלאסי קולנוע מוזיקה מחול תיאטרון
רכישת כרטיסים אינדקס דרום ירושלים צפון חיפה מרכז תל-אביב
הופעות, פעילויות לילדים, לוח מופעים, סרטים וכרטיסים
מוזיקה
לוח האירועים 2024 מאי 
א ב ג ד ה ו ש
   
1011
12131415161718
19202122232425
262728293031
ביקורת
 
מאת: עמוס אורן פותח קופסה: שלום תשובה
 

 
 
שירים שלו זלגו לרדיו מאז תחילת השנה, סללו שביל של לסתות שמוטות והותירו שובל של ביקורות משתאות. לפני חודש, כשהגיע אליי האלבום השלם, עליתי בחכה גם אני, נלכדתי מבלי לפרפר. מדובר בלא פחות ממאסטר פיס. יצירת חיים. בלדות מרגשות והמנוני רוק פנטסטיים, מוזיקה משובחת שלא עושים ולא מוצאים היום"
Summary הוא האלבום הטוב, המסעיר והמרגש ביותר שעמוס אורן שמע בשנים האחרונות


בחודש האחרון אני חוזר ושונה בקדחתנות בתשובה. יום בלי תשובה, הוא יום מבוזבז, יום חסר טעם. זה לא שגיליתי את אלוהים. פשוט התוודעתי לתשובה. שלום תשובה. זמר, יוצר, נגן גיטרה מאשדוד, מנהיג הרכב שקרוי על שמו, צ'ובה.  ChuvA באנגלית. כמו כל השירים. כולם באנגלית.

דומני שמאז ההתוודעות שלי לעמיר לב, במחצית שנות התשעים, לא התרגשתי והתלהבתי מיוצר ישראלי כמו תשובה, וזה על אף ולמרות שהוא שר באנגלית. Summary שלו (תמצית, סיכום) הוא האלבום הטוב, המסעיר והמרגש ביותר ששמעתי בשנים האחרונות מאת אמן ישראלי בכלל, באנגלית בפרט.

אפילו יותר מכל הכוכבים והמאורות הנוכחיים בפופ הישראלי-אנגלי, זמרים, זמרות והרכבים גם יחד. לא בכדי זכה תשובה כבר לחמם הופעות של לב ושל אסף אבידן.

תיאור מדויק של תחושות

שירים שלו זלגו לרדיו מאז תחילת השנה, סללו שביל של לסתות שמוטות והותירו שובל של ביקורות משתאות. לפני חודש, כשהגיע אליי האלבום השלם, עליתי בחכה גם אני, נלכדתי מבלי לפרפר. מדובר בלא פחות ממאסטר פיס. יצירת חיים. בלדות מרגשות והמנוני רוק פנטסטיים, מוזיקה משובחת שלא עושים ולא מוצאים היום.

אפשר למצוא בצ'ובה השפעות מכל תולדות הרוק, בצמתים ובחיבורים של רוק מתקדם ופסיכדלי; של יצירה פרוגרסיבית מוקדמת בתפר של שנות הששים והשבעים, וגם פרוג מתקופות מאוחרות יותר; של בלוז וריתם אנד בלוז מהסבנטיז; של צלילי דיכאון וסיוט אפלוליים מהאייטיז; רוק הרמוני ואמנותי וגם פולק רוק על-זמני. המון גיטרות (הם הרכב מרובע קלאסי, שתי גיטרות, חשמלי ואקוסטית, בס, תופים) אך גם תוספות קלידים ונגינת סינתיסייזרים ברוחב לב כי שנשמעו בתקופות חלוציות ותמימות יותר של הרוק.

העיבודים משותפים לחברי ההרכב - ניסן ונטורה (גיטרות), ניצן אייזנברג (בס) איתמר בן זכאי (תופים והקשה). האחרון, שמנגן גם בסינתיסייזרים ובחצוצרה, הפיק שלושה מהשירים, בעוד את שבעת הנותרים הפיק מרק פנחסוב, חבר, גם הוא איש גיטרות. התזמורים נהדרים, בהירים ומפרגנים, ההפקה המוזיקלית מרהיבה ומרחיבה את הדעת, מדויקת בניסיונות להעביר מצבי רוח ואווירה. בכלל המוזיקה של צ'ובה היא תיאור מדויק של תחושות. מחזירה את האמונה בדברים הבסיסיים. דוגמה מופלאה לכך שאפשר להפיק צלילים נהדרים באמצעות מינימום כלים. שלא צריך להכביר בנגינה בכדי להבהיר כוונה.

אולם הלב של צ'ובה הוא הקול המיוחד, החד פעמי של תשובה. קול מפלח בטן ומהפך קרביים. חודר ופוצע, צולף ופוגע, מקונן וקורע, זיקיתי ורב גוונים, ממש כמו דויד בואי, ההשראה הבולטת שלו. מסתתר מאחורי מסכות, מעוות בכוונה, צרוד לפרקים, ארומאטי באחרים, ותמיד רגיש ורהוט עד כדי כאב. שירה קסומה ומענגת, מעוררת אמפטיה וכמיהה, מלאת תשוקה והשתוקקות, לרגע אחד לא משאירה את השומע אדיש. הוא בואי ותום יורק, מייקל סטייפ וסיד בארט, ואפילו ג'ים מוריסון, רוכב על הסערה. שלום בליגה של הגדולים.

   

הביקורת קולעת, הרוך רך ופגיע

ויש גם השירים. צ'ובה היא להקה, אבל השירים שלה הם של תשובה. שירים אישיים, לא של חבורה. מה שמאשש ומוסיף עוד צידוק לשם ההרכב. עשרה שירים, 44:16 דקות. ברוכים הבאים לעולמו של תשובה. כשמו של האלבום הם תמצית החיים. שלו בעיקר, אך גם שלנו.

כמו Each Missile: "על כל טיל שינחת על הקרקע, עוד מעט יעופו שניים באוויר/ על כל פעם שתרגיעי אותי, פעמיים תגרמי לי להיבהל/ הנושאים שאני מדבר עליהם יחצצו ויחלקו כמו עובדה בסיסית ראשונה בחיים/ ולא בהכרח יפיסו את דעתי...". גם באיבה, גם באהבה, כמה מאיתנו נוקטים צעדים כדי לשנות את המציאות, מעדיפים לעצום את העיניים, לטמון הראש בחול.

   

או Children, גם הוא מדבר על הצורך בשינוי, בלקיחת אחריות. "ילדים לא אמורים למות צעירים, אבל מה אתה יכול לעשות אם הם יבואו להרוג אותך? מחוץ לחלון, בביתו של בנג'מין, אנשים מכוונים  אקדחים כלפי שלושה על הרצפה/ אחד אומר הרוג, אחר לא אומר כלום, ואני כלוא, חושב על עצמי - האם אתה מאמין שהאמונה שלך היא משהו אמיתי?". השיר שמתחיל פולקי רהוט ומדויק, צובר היסוס ומחאה בעזרת גיטרה אקוסטית מרהיבה ומובילה, וקול נשי ברקע שמזדעק ומקונן הופך את הסיטואציה לסיוט.

ב-Remembering יוצא תשובה נגד יזמי נדל"ן תאבי ממון שפגעו ללא הכר בנופי הטבע והילדות שלו, באשדוד. "נזכר בחלומי איך דיונת החול שלי הפכה לבטון/ ואילו כל הכסף שלהם הפך לאבק/ ראיתי אותם מתרוצצים בכיוון חסר תועלת// ליצן במנוסה/ מעט מקומות נשארו לבקר/ וכל הצחוק הזה למי נועד? ...עוד תראי שיום אחד הכל יזרח ויהפוך לזהב/ בחלום שלי". הביקורת קולעת, הרוק רך ופגיע. והשיר יפהפה.

Clicking היוצא מן הכלל, תוהה על משמעות הזמן. "על הקיר השעון מתקתק/ על עורי אני רואה שהוא מדבק/לתוך ראשי מתחבר מסך על אינספור תמונות// איפה כל זה מתחבר, לתמונה אחת או אחרת? ...בסוף כל זה מתחבר למקום אחד, לא אחר/ בסוף הכל אחד". שיר חלום. תרתי משמע. אחד היפים באלבום. מתחיל רגוע, מנחם, מערסל. נגינת גיטרה חמה ומענגת, ההקשה טוענת את השיר בעוצמה כובשת, וליווי נשי עוד מוסיף ריכוך להבעה הקסומה. איזה יופי.

גם ב-Toys הנועל, חבויה ביקורת, על החינוך שילדינו מקבלים, אם כי כיאה לשיר האחרון הוא מסיים בנימה אופטימית. " כולנו רק ילדים בעיני עצמנו, העיניים של אלוהים, דרך שונה לפעול, צעצועים שונים ומכוניות גדולות יותר, ילדים בעיני האלוהים ...אין לכם זמן לחייך/ עליכם להיות מנומסים, תהיו חייבם לשקול מלים, אלא אם תלכו לאיבוד... רוצו, ילדים רוצו. אל תפחדו לטפס, אל תפחדו ליפול, אל תפחדו להיכשל, כל יום מחדש אנחנו למדים לעמוד". הקלידים מבעבעים בווא ווא, נגינת הגיטרה האקוסטית אסרטיבית במפגיע. אור במלים ונהרה בשירה, הפקה שמחה ומצהילת פנים, אחד הקצביים השמחים הבודדים באלבום, כמו הבטחה לעתיד. אולי לתקליט הבא.

שלום-תשובה-צילום-אבי-רוקח.jpg
שלום תשובה (צילום: אבי רוקח)


חודר בטן, מהפך מעיים

אולם גולת הכותרת של האלבום הוא הרצף הנפלא שבחלקו השני, עם Loneliness, Heaven ו-The Way. חטיבה משולשת שבה שיר נכנס בשיר, ממשיך את קודמו. לטעמי "בדידות" הוא התמצית המזוקקת של Summary. טקסט נפלא. "בדידות אני חולק עם עצמי, לכן אני לא בודד. מי בודד?// מישהי נוקשת על נשמתי, היא חושבת שאני מוכן, ובכן אני לא מוכן עדיין// מוכן, תלוי בהשוואה למה, לסיפורים לא גמורים לתהילה אינסופית? לא, אני לא מודאג// אני חושב על עצמי, אם לאהוב אתך יביא משהו חדש לחיי ...מרגיש שעומד לבכות, אבל העיניים שלי יבשות". בלדה קורעת לב על בדידות ורצון להיות נאהב גם כשאתה מוקף בחברים.

תשובה מלווה את עצמו רק בגיטרה אקוסטית. ליווי מינימלי, נזירי ביותר ומדהים בדיוק התחושה והכוונה. לקראת סופו התהייה הופכת לקינה קיומית נוקבת ונואשת. סיום אדיר, משתק, מפורר הגנות, חודר בטן, מהפך מעיים, הופך אותי לשלולית. זה השיר שאליו אני חוזר שוב ושוב. לפעמים גם מתחיל ממנו את ההאזנה לאלבום. שיר וביצוע מופתי.

מן הסתם "גן עדן" הוא המזור לבדידות. תשובה מספר סיפור על מטבע שראה והחליט להתעלם ממנו: יכולתי להשתמש בו, הוא יודע. זו רק הסימפטיה שנקשה על דלתו, להזדהות אתו, אולי לבדוק אותו, לראות במה יבחר. "לא משנה מה קורה שם, בפנים/ אלה החיים שאיתם אנחנו מתעסקים/ ועדיף להישאר על קרקע המציאות, עם בית, אשה, קצת ילדים בפנים... גן עדן קיים, תאמין, ואז הוא יופיע". והמטבע? היה שם קודם ויהיה שם אחר כך, כדי לבחון תוהים נוספים. שיר קטן ופצוע, אר.אי.אמ'י כזה. רפיטטיבי ומתערסל על מצע גיטרות אקוסטי-חשמלי יפהפה.

   

ואולי זו "הדרך" הנכונה. "במקרה נכנס לביתי מבט חטוף בתוך עינייך/ במקרה פלש לתוך נשמתי מוקסם מהיופי של עיניים כחולות/ אבל אני גאה מדי לספר מה אני מרגיש... באקראי חיבקתי אותך בזרועותיי, מאושר שלא נחפזתי להיכנס/ אני נמס, אני מתעוור, ועכשיו אני שמח לספר לך...". בלדת אהבה פולקית ממיסה, אותו וגם אותנו. הגיטרה האקוסטית שלו הומה בעדנה צלולה ומפעימה.

מקבץ שירים מופלא. שירים אחד-אחד. בלדות קורעות, המנוני דיכאון מטורפים. גם Identical ו-Green Morning Drops. האנגלית של תשובה לא מושלמת, חוברת המלים של צ'ובה נדרשת להגהות ולתיקונים, אבל לאמת ולכנות של השירים והמוזיקה, הנגינה והשירה יש כוח מהפנט וממגנט.

אני מקדים את ההתייחסות לאלבום לפני הופעת הבכורה של צ'ובה בבארבי (יום ב', 14 באוקטובר) מן הטעם הפשוט שלא אהיה שם. הסיבה העיקרית שאני חושש, במלוא הכנות, להתאכזב מההופעה. יש לי הרגשה שאי אפשר, פשוט לא ניתן, לשחזר את הצליל ואת ההפקה המוזיקלית של ההקלטה על הבמה. ואני לא רוצה להיפגע, מפני שאני מאוהב בתוצר האולפני.

האם אני קטן אמונה? הלוואי. לכו אתם וספרו לי. אשמח להתבדות ולחפש תשובה, בפעם המי יודע כמה.

 ( ChuvA. Summary (Alma/Music Factory


למועדי מופעים >

10/10/2013   :תאריך יצירה

הדפס הוסף תגובה

תגובת גולשים (16 תגובות)
הוסף תגובה   לכל התגובות
16. חזרנו בשלום
כמה יוסי , בארץ (15/10/2013)
15. שלום של גאווה
מוטי מלכא , אשדוד (15/10/2013)
14. 5 חזק
אנה , גבעת שמואל (13/10/2013) (לת)
13. צ`ובה
שטמפר , (13/10/2013)
12. הגיעה התשובה
גדי , אשדוד (13/10/2013) (לת)
11. Heaven אחד השירים המרגשים ששמעתי!!!
רינת , תל אביב (13/10/2013) (לת)
10. שלום תשובה-האיש והאגדה
תמי , (13/10/2013)
9. חווית ההופעה עוד יותר טובה מהאלבום
דבורית , (12/10/2013)
8. תשובה
מאור , ת"א (11/10/2013)
7. וואו
רן , (11/10/2013)
6. מרגש ומצמרר ככה זה שהרגש והמוסיקה מתחברים
שפירא , ת"א (11/10/2013)
5. צ`ובה בלייב יעיפו לך את הסכך של סוכות
גי דו גי , על צלע ההר (10/10/2013)
4. להקה ייחודית
ניסו , מרכז (10/10/2013)
3. נו באמת...
אחד משועשע , חיפה (10/10/2013)
2. איזה קול יש לו הבחור
רועי , חיפה (10/10/2013) (לת)
1. אלבום מטורף אין דברים כאלה
איתי , חיפה (10/10/2013)

הפוך לדף הבית   |   מי אנחנו  |  כתבו לנו   |  תנאי שימוש   | פרסום באתר   |   לרכישת כרטיסים   

ארכיון אינדקס   |  ארכיון אמנים   |  ארכיון אולמות   |  ארכיון אירועים   |  ארכיון כתבות

תיאטרון מחול | מוזיקה  | קולנוע  | קלאסי  | ילדים  | בידור  | פסטיבלים  | עניין  | אמנים

ביקורת תיאטרון  |  ביקורת מחולביקורת אופרהביקורת קולנועעולים השבוע | ראיונות קולנוע

ביקורת מוזיקה | ביקורת הופעות   |  ביקורת אלבומים |  אלבום והופעה  |  פותח קופסה  |   פותח קופה  

מה עושים עם הילדים בשבת  ההופעות השוות של השבועאירועים בחינם השבוע